Wyszukiwarka

Znajdź interesującą Cię firmę w kilka sekund!

Jeden z głównych współczesnych problemów: otyłość

W dobie niezwykle łatwego dostępu do niemalże każdego produktu łatwo się zapomnieć. Dziś możemy kupić wszystko o każdej porze dnia i nocy, co niestety jest przyczyną coraz większej otyłości wśród społeczeństwa.

Skąd się bierze?

To choroba XXI wieku, która niestety z każdym dniem coraz bardziej postępuje. Tkanka tłuszczowa jest składnikiem każdego organizmu, jednak ludzie, cierpiący z powodu otyłości, mają jej nadmiernie dużo. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu spożywanie większej ilość pokarmów, niż naprawdę potrzebuje nasz organizm. Przez to dostarczamy mu za dużo energii, która, przez naszą bezczynność, nie zostaje spalona w odpowiednim czasie. Część ludzi ponadto może posiadać gen otyłości – takie jednostki są bardziej podatne na tycie niż inni. Jednak udowodnione zostało, że nasze codzienne nawyki i sposób żywienia mają większy wpływ na naszą sylwetkę i zdrowie, niż geny, które otrzymaliśmy w spadku po naszych przodkach. Ponadto istnieje szereg leków, które mogą wywoływać zwiększenie masy ciała – np. te przeciwdepresyjne czy przeciwpadaczkowe. Jednak czynnikiem, który wywołuje otyłość u największej ilości osób jest po prostu brak aktywności fizycznej. W dzisiejszych czasach większość ludzi ma zdecydowanie siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem do pracy, w której następnie siedzimy przez kilka godzin, a wieczorem, zmęczeni, leżymy przed telewizorem.

Jak jej zaradzić?

Aby nie doprowadzić u siebie do otyłości trzeba dbać o różne aspekty naszego zdrowia. Po pierwsze, należy zdrowo się odżywiać. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zjemy jakiś tłusty fast food, ale bardzo ważne jest, by nie karmić swojego organizmu takim jedzeniem codziennie. Po drugie, ruch. Tutaj liczy się wszystko – codzienny spacer do pracy lub szkoły czy wybranie schodów zamiast windy. Niezwykle dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie psa – wtedy jesteśmy zmuszeni do wyjścia na dwór na tych minimum kilkadziesiąt minut dziennie, niezależnie od pogody i samopoczucia. Zdrowe odżywianie i codzienny ruch sprawi, że nie tylko będziesz czuł się lepiej fizycznie, ale również psychicznie, co zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i konieczność przyjmowania leków.